Tuniki damskie i ich historia...

Aby zrozumieć współczesne tuniki damskie, warto znać ich historię. Starożytni Rzymianie nosili proste proste ubrania podobne do tych noszonych przez Greków, ale rozwinęli własne style. Wszyscy znamy ich tuniki i togi, które widzieliśmy w wielu filmach i programach telewizyjnych o starożytnym Rzymie, a także obrazy namalowane w tamtych czasach, ale to nie wszystko. Wszystkie ich ubrania były jednak bardzo proste i owinięte wokół ciała lub zapinane na klamry i specjalne szpile. Dzieje się tak dlatego, że nie było potrzeby, aby były grube i nieporęczne – ciepły śródziemnomorski klimat pozwalał im na chodzenie przez prawie cały rok w sandałach.


Tunika była najbardziej podstawowym elementem odzieży w starożytnym Rzymie. Każdy, czy to mężczyzna czy kobieta, bogaty czy biedny, niewolnik czy wolny człowiek, nosił takie proste tuniki. Tuniki wyglądające jak nowoczesne t-shirty, tylko dłuższe (mężczyźni nosili takie sięgające kolan, tuniki damskie sięgały do kostki) i były bardzo wygodne. Były zrobione z lekkiego lnu, zwykle sprowadzanego z Egiptu, w upalne letnie miesiące – albo z ciepłej wełny na zimę. Gdy pogoda była naprawdę zimna, ludzie mogli nosić do 2 lub 3 tuniki, aby się rozgrzać. Podobnie zresztą jak dziś, noszę T-shirt pod moją tuniką zimą. Wełna była barwiona i zwykle na beżowy kolor, który łatwo zamaskował kurz i małe plamy. Tuniki mogły być gładkie lub w pasy, a bogacze nosili na niej togi - były ekwiwalentem garnituru.

Jak wspomniano powyżej, kobiety też nosiły dłuższe tuniki damskie. Nazywano je stulą i mogły mieć długie lub krótkie rękawy, a nawet być bez rękawów. Takie tuniki przytrzymywano za pomocą dwóch pasów, jednego w talii, a drugiego pod biustem, w celu wzmocnienia figury. Dziś na szczęście mamy gumki! Pod spodem zwykle noszono dłuższą tunikę, zwana wnętrzem tuniki, a nad nimi palla, rodzaj płaszcza sięgającego kolan. Był dość duży i mógł być używany przez kobiety, by zakrywać głowy podczas chodzenia po ulicach. W przeciwieństwie do ubrań męskich, odzież damska była w wielu jaskrawych kolorach i często była haftowana. Ubrania dla kobiet były zwykle wykonane z lnu i wełny jak męskie, ale jedwabne, co było bardzo drogie. Jedwab sprowadzano z Chin, co trwało lata. Mam nadzieję, że ten tekst zainspirował was do tworzenia ciekawych stylizacji!

Więcej o tunikach znajdziecie na stronie https://zoio.pl/odziez-damska/tuniki

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty